Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Wzięli gałązki palmowe i wybiegli Mu naprzeciw
Małe, ciche miasteczko gdzieś nad morzem zaszyte w zielonym lesie w Niedzielę Palmową tętni życiem. W barwnych ludowych strojach zjeżdżają się Kaszubi z całej okolicy. Zjawiają się setki turystów ciekawych regionalnego obyczaju. Przed główną mszą o godzinie 11.00 spod kościoła rusza uroczysta procesja. Kobiety, mężczyźni i dzieci niosą w niej ponad sto palm. A palmy są to niezwykłe - sięgają wysoko, do nieba. Przyciągają oczy żywą zielenią, kolorowymi kwiatami, długimi wstążkami i ozdobami z bibułki. Czy to mógłby być Hel?
Dla chrześcijan palmy są alegorią radości i tryumfu, robi się je na chwałę Boga i dla uciechy ludzi. Symbolizują gałązki, którymi witano Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy. „Tłum (…) wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna!” (J 12,13). Niedziela Palmowa pełni ważną funkcję w kulturze miejscowej społeczności. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju - miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością.
W Niedzielę Palmową w kościele parafialnym w Helu został rozstrzygnięty konkurs „Na najpiękniejszą palmę” organizowany po raz trzeci przez Miejską Bibliotekę Publiczną, który pozyskuje coraz więcej fundatorów nagród. Szkoda tylko, że grono uczestników z roku na rok jest coraz skromniejsze.
Palmy podczas obrad jury nie były podpisane, a osoby wybierające tę najpiękniejszą, nie były w żaden sposób powiązane z uczestnikami konkursu. Komisja konkursowa poznała wykonawców palm dopiero po ogłoszeniu swojego werdyktu. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud oceniania palm: pani Zofii Jarosz, panu Franciszkowi Kosznikowi, Ojcu Kosmie i Bratu Dobromiłowi. Przyznano następujące miejsca:

I miejsce dla Przedszkola Miejskiego
II miejsce ex-equo dla kl. 3C pod kierunkiem pani Barbary Cieślak oraz dla sklepu „Klaudia”
III miejsce ex-equo dla „Bocianiego Gniazda” oraz kl. 3B pod kierunkiem pani Haliny Świąteckiej
wyróżnienie dla kl. 3A pod kierunkiem pani Aliny Wiekiery

Grupy, które brały udział w konkursie otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody, takie jak kino domowe z nagłośnieniem i mikrofonami, odtwarzacze DVD, odtwarzacz MP4, aparat cyfrowy, album „Polska – przewodnik”. Fundatorami tych wspaniałych nagród byli mieszkańcy Helu. Dla wszystkich dzieci, nawet tych, nie biorących udziału w konkursie, przygotowane były słodycze, które bezpłatnie przekazali właściciele sklepów ogólnospożywczych.
Bardzo dziękuję za zaufanie, życzliwość i hojność wszystkim fundatorom nagród:
1.p. J. Behmke
2.p. D. Bimczok
3.p. B. Borowiec-Pytel
4.p. J. Buller
5.p. M. Chroń
6.p. A. Chwirot
7.p. H. J. Cieślak
8.p. S. Drewing
9.p. E. M. Dykta
10.p. D. Gafka
11.p. R. Groenwald „Koga Maris”
12.p. T. Jandeczko
13.p. G. Janiak
14.p. Z. Jarosz
15.p. B. Kolp, B. Kościjańska
16.p. M. Konarska
17.Kuter „Hel-23”
18.p. K. Lewandowska
19.p. T. Matuszewska
20.p. T. Michniewicz-Borkowska
21.p. Cz. Motyka
22.p. E. Mrozik
23.p. M. Oniszczuk
24.p. L. Pełechaty
25.p. M. Pingot
26.p. I. Radomska, p. J. Chwirot
27.p. D. Romero
28.p. W. Sojecki
29.p. K. Soldatke
30.p. A. Wilga
31.p. P. Wojna
32.Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział Hel

Cieszę się, że wydarzenie religijne, jakim jest wjazd Chrystusa do Jerozolimy jednoczy mieszkańców naszego miasta, a materialne owoce konkursu służą kształceniu młodych pokoleń.
Zapraszam za rok, gdyż tym sposobem przekazujemy nie tylko wiarę, ale i tradycje chrześcijańskie i kulturowe. Mam nadzieję, że wśród uczestników konkursu znajdą się ministranci, harcerze, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, Klub Garnizonowy, Urząd Miasta. Liczę również na większą reprezentację Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
Grażyna Rotta