Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
ORKIESTRA Z HERMESKEIL Z WIZYTĄ W HELU

Po raz kolejny w dniach 16–21.05.2007r. w Helu przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Hermeskeil. Urząd miasta reprezentowała pani burmistrz Ilona König natomiast w imieniu niemieckiego Koło Partnerstwa występował pan Bernd Jennen. Delegacji towarzyszył również wielki orędownik rozwoju partnerstwa polsko – niemieckiego, emocjonalnie związany ze wszystkim co dotyczy naszego kraju, nieoceniony organizator i jednocześnie tłumacz – pan Ryszard Bawelski.
Wizyta miała charakter historyczny bowiem zaznaczyła przypadającą w miesiącu kwietniu 5 rocznicę podpisania porozumienia o partnerstwie pomiędzy dwoma miastami a jednocześnie kulturalny jako że delegacja składała się przede wszystkim z orkiestry miejskiej w składzie 49 muzykówpod kierownictwem prezesa Eidena Stefana.
W programie pobytu znalazły się dwa koncerty dla wszystkich zainteresowanych muzyką klasyczną w wykonaniu orkiestry wykorzystującej instrumenty dęte pod batutą wspaniałego dyrygenta Pirotha Gerharda. Pierwszy koncert, rozpoczęty wykonaniem hymnu polskiego, odbył się w hali widowiskowo – sportowej i zgromadził dużą grupę słuchaczy w różnym wieku. Muzycy orkiestry pokazali, że pomimo młodego wieku posiadają duże doświadczenie i wykonują utwory w profesjonalny sposób a szczególne uznanie zdobyły solowe wykonania utworów na klarnet oraz dzwonki (cymbały). W repertuarze koncertu znalazły się zarówno utwory autorów niemieckich jak i standardy międzynarodowe. Wprowadzone w niektórych utworach elementy rozrywkowe pokazały że i muzyka klasyczna może być traktowana lekko.
Drugi koncert, na otwartej przestrzeni, na scenie Bulwaru Nadmorskiego, zgromadził wielu mieszkańców oraz gości przebywających w naszym mieście. Tym razem również repertuar koncertu zawierał szereg utworów, które wytworzyły u słuchaczy doskonałą atmosferę.
Jeżeli przyjmie się, że przed każdym koncertem muzycy co najmniej przez dwie godziny przygotowują się to należy stwierdzić, że prezentacja kulturalnych elementów wizyty wymagała dużo fizycznego wysiłku. Dlatego też helskie Koło Partnerstwa wspólnie z Urzędem Miasta zapewniło przedsięwzięcia, które pozwalały odpocząć ale też zapoznać się z naszym miastem oraz regionem.
Ponad tysiąc lat historii miasta Gdańsk oraz specyficzny klimat Sopotu zrobiły na gościach duże wrażenie.
Wizyta w Muzeum Rybołówstwa i Muzeum Obrony Wybrzeża, spotkanie w checzy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego przybliżyły historię naszego miasta a zwiedzanie pokazało Hel dzisiejszy.
Ostatnim uroczystym akcentem była msza święta w naszym kościele, podczas której w dwóch językach odczytano fragmenty Pisma Świętego a orkiestra wykonała trzy piękne utwory muzyki sakralnej.
Odjeżdżając z Helu członkowie delegacji partnerskiego Hermeskeil wyrażali przekonanie że będą chcieli jeszcze tutaj wracać.