Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Wakacyjny tour po powiecie puckim 8

Muzeum Rybołówstwa w Helu było niegdyś Kościołem Poewangelickim Pod Wezwaniem Św.Piotra i Pawła. Z dniem 1 stycznia 1972 roku powołano je do życia i obecnie stanowi oddział Centralnego Muzeum Morskiego z siedzibą w Gdańsku. Ekspozycja Muzeum składa się z sześciu podstawowych działów: Dzieje rybołówstwa morskiego w Polsce, Warsztat szkutniczy, Skansen ludowych typów łodzi rybackich, Sieciarnia, Modele polskich statków rybackich, Rybołówstwo w malarstwie polskim.

Na dziedzińcu muzeum stoi jedyny zachowany w kraju egzemplarz łodzi, należący do grupy największych {8,52m długości}, bezpokładowych stosowanych w rybołówstwie przybrzeżnym. Na placu znajdują się również liczne, drewniane elementy starych łodzi i statków, które zaplątały się w rybackie sieci.
W roku 1997 do skansenu tradycyjnych łodzi trafiła "Dziunia" - drewniana łódź motorowa. Jest to duma Muzeum - zbudowana przed 20 laty przez kaszubskich szkutników z władysławowskiego "Szkunera" na potrzeby Polskiej Akademii Nauk, by mogła służyć naukowcom w polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie King George.
Oprócz oglądania wspaniałych zbiorów, można także wejść na drewnianą wieżę i pooglądać Cypel Helski z innej- górnej perspektywy.
Zdjęcia w serwisie Lato 2009