Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
D-DAY HEL 2013

18 sierpnia oficjalne rozpoczęcie imprezy D-Day Hel 2013 - plaża na Cyplu - uroczyste wciągnięcie flag państw.

D-Day Hel jest imprezą którą organizuje Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej , Miasto Hel , Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite z Trójmiasta. Nawiązuje ona do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mająca na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale i również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (niczym małym francuskim miasteczku z Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.

D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży. Wielkim wydarzeniem podobnie jak w poprzednim roku będzie zaplanowane wodowanie Amfibii DUKW wraz z desantem. Do równie spektakularnych - niczym z planu filmowego - widowisk, należy niewątpliwie desant spadochronowy grupy skoczków w historycznych mundurach. Każdego dnia na helskich ulicach, plaży oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.
Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne orkiestry szkockiej („Pipes & Drums”) oraz innych zespołów muzycznych. W wielu miejscach Helu powstają dioramy edukacyjne, całość organizuje ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy, mając do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, 3 czołgi w tym słynny czołg Sherman. Czynimy starania by D-Day Hel jak w latach poprzednich został objęty Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Wg danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel zeszłoroczny D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.

W tym roku zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla przybyłych widzów; będzie można nabyć „Certyfikat uczestnictwa” obchodów D-Day Hel jak również gazetę stylizowaną na okres wojenny, przygotowaliśmy wiele loterii oraz licytacji, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel - Helskiego fokarium znajdującego się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

W latach poprzednich patronat medialny nad imprezą objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę naszą promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy możemy liczyć w dziesiątkach tytułów.

D-DAY HEL 2013 - HARMONOGRAM IMPREZY

18 sierpnia - Niedziela
19.00-19.30 - oficjalne rozpoczęcie imprezy D-Day Hel 2013 - plaża na Cyplu - uroczyste wciągnięcie flag państw, uczestników lądowania w Normandii w 1944

19 sierpnia - Poniedziałek:
11.00-17.00 - prezentacja dioram tematycznych - ulica Kuracyjna diorama z elementami dynamicznymi
11.00-12.00 – prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna
14.00-15.00 – prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna
18.00 - parada przez centrum miasta Hel ( ul. Wiejska ), połączona z prezentacją wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2013

20 sierpnia - Wtorek:
11.00-17.00 - prezentacja dioram tematycznych - ulica Kuracyjna diorama z elementami dynamicznymi
11.00-12.00 - prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna
14.00-15.00 - prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna

21 sierpnia - Środa:
11.00-17.00 - prezentacja dioram tematycznych skoncentrowanych na ukazaniu udziału Polskich Sił Zbrojnych w walkach w Normandii - ulica Kuracyjna
11.00-12.00 - prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna
14.00-15.00 - prelekcja - „Wojskowy Szpital Polowy - przeznaczenie, zadania i wyposażenie.” - ulica Kuracyjna
18.00 - parada przez centrum miasta Hel ( ul. Wiejska ), prezentacja wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2013 wraz z opisem historycznym,

22 sierpnia - Czwartek:
16.00 - inscenizacja – „Czołgi na ulicach” – ulica Dworcowa

23 sierpnia - Piątek:
11.00-15.00 - żywa diorama pozycji niemieckich - bateria "Schleswig Holstein” nr3
16.00 - inscenizacja - „St Lo” - bateria "Schleswig Holstein” nr3

24 sierpnia - Sobota:
16.00 - inscenizacja "Dzień D - lądowanie na plażach Normandii”- plaża na prawo od wyjścia z ulicy Kuracyjnej,
18.00 - parada przez centrum miasta Hel (ul. Wiejska), prezentacja wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2013 wraz z opisem historycznym,

25 sierpnia - Niedziela:
16.00 - inscenizacja "Walki miejskie" - ulica Maszopów
18.00 - parada zwycięzców przez centrum miasta Hel ( ul. Wiejska ), prezentacja wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2012 wraz z opisem historycznym. Parada kieruje się ulicą Kuracyjną na plażę.
19.45 - uroczyste opuszczenie flag na plaży i zakończenie obchodów D-Day Hel 2013r.

źródło:
www.ddayhel.pl