Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Nowa siedziba WCPR w Gdańsku

Od tej pory każdy, kto na terenie województwa pomorskiego wykręci alarmowy numer 112,

dodzwoni się do jednego z operatorów, którzy udzielą niezbędnych informacji lub przekierują sprawę dalej, do właściwej jednostki.

Od 9 grudnia to właśnie operatorzy z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Sosnowej w Gdańsku w kompleksie, w którym znajduje się także m.in. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku przyjmują zgłoszenia z numeru 112. Dobowo jest to w sumie około trzy i pół tysiąca zgłoszeń z Pomorza. Miesięcznie jest to około 91 tys. zgłoszeń z czego 65 proc. to informacje fałszywe. W zasięgu WCPR znajduje się w tej chwili ponad dwa miliony mieszkańców województwa pomorskiego.

- Telefon dzwoni bez przerwy, a każdy z operatorów ma mnóstwo pracy. Średnio na 12 godzin pracy operatora przypada od 250 do 320 telefonów - tłumaczy Onetowi Justyn Kamiński, kierownik WCPR.

Jak powiedział rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, Centrum, które otwarto we wtorek z udziałem przedstawicieli regionalnych i lokalnych władz, zostało wyremontowane i przystosowane do potrzeb operatorów.

- Przy okazji powiększono też przestrzeń tak, by w przyszłości – gdy Centrum będzie przejmowało też zgłoszenia z numerów 997, 998 i 999, mogli się w nim pomieścić dodatkowi operatorzy – powiedział Nowak.

Gdańskie Centrum ruszyło w czerwcu 2012 r. Wówczas działało ono w okrojonej formie: obsługiwało tylko miasto Gdańsk, na terenie którego odbywały się mecze i inne imprezy składające się na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W marcu 2013 r. zasięg WCPR rozszerzono o Sopot i Gdynię oraz miejscowości powiatu gdańskiego. Potem sukcesywnie dołączano kolejne obszary. W tej chwili w zasięgu działania Centrum mieszka około 2,3 mln osób.

Centrum zatrudnia 46 operatorów, którzy są pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Jak zapewniają służby prasowe wojewody pomorskiego, wśród operatorów znajdują się ludzie biegle znający języki: duński, angielski, niemiecki, rosyjski, włoski i francuski.

Centra Powiadamiania Ratunkowego działają we wszystkich województwach w kraju. Ich pracownicy przyjmują zgłoszenia napływające pod numer 112, które potem kierowane są do policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Równolegle działają też numery alarmowe tych służb - 997, 998 i 999: w przyszłości mają one zostać wygaszone, tak, by wszystkie zgłoszenia trafiały pod numer 112.