Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Program ochrony Zatoki Puckiej

Porozumienie ws. ochrony Zatoki Puckiej? "Interesy mieszkańców, turystów i ekologów zostaną zaspokojone"

O sprawie zrobiło się głośno na początku grudnia ubiegłego roku, kiedy środowisko entuzjastów sportów wodnych nagłośniło projekt ochrony przyrody Urzędu Morskiego w Gdyni tworzony przez Instytut Morski. Surferzy, mieszkańcy i miłośnicy regionu obawiali się, że ekolodzy doprowadzą do zamknięcia akwenu m.in. dla sportów wodnych.

Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski spotkał się w piątek ze stronami zaangażowanymi w przygotowanie dokumentu nt. planów ochrony Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego.

Według przedstawicieli samorządów Jastarni, Pucka czy Władysławowa plan zagrażałby przyszłości głównym źródłom utrzymania mieszkańców, czyli turystyce i rybołówstwu nad zatoką.

- Uważam, że interesy mieszkańców Jastarni oraz Półwyspu Helskiego nie są zagwarantowane. Pewne osoby lobbują na rzecz tego, aby wprowadzić ograniczenia w połowie. Chcą ten obszar pozostawić roślinom i zwierzętom, a nie widzą tam miejsca dla ludzi – mówił Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni.

Wojciech Dettlaff, starosta pucki apelował, że należy uszanować każdy interes. - Półwysep i Zatoka Pucka będą atrakcyjne, jeżeli zaistnieje ochrona środowiska, zaistnieją tradycyjni rybacy ale również sporty wodne – dodał.

Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni przekonywał, że wszystkie zapisy, które mówiły o ograniczeniach dla sportowców i rybaków zostały wyeliminowane.

- Urząd Morski w Gdyni dostrzega potrzebę zrównoważonego rozwoju i poszukuje rozwiązań, które usatysfakcjonują zarówno obrońców przyrody, jak i tych, którzy czerpią dochody z turystyki i rybołówstwa – zaznaczył Ryszard Stachurski.

Podczas spotkania wojewoda zapewnił, że – budząca sporo kontrowersji - recenzja opracowana przez Fundację Uniwersytetu Gdańskiego, na czele której stoi prof. Krzysztof Skóra, nie musi być ostatecznym rozwiązaniem jakie zapisane zostanie w przygotowywanym dla Urzędu Morskiego programie. Może ona zostać ujęta jako opinia odrębna. Podkreślono również, że na dalszym etapie prac projekt poddawany będzie konsultacjom społecznym. Nim stanie się obowiązującym aktem prawnym mieszkańcy i organizacje ekologiczne będą miały możliwość zgłaszania opinii i uwag.

Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku i Urzędu Morskiego w Gdyni, a także samorządów: Hel, Jastarnia, Władysławowo, Puck, Kosakowo, Gdańsk, Sopot i Gdynia.