Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Wypuszczanie fok 2014

W dniu 27.05.2014 r. Młode foki szare z fokarium Stacji Morskiej IOUG trafią do Morza Bałtyckiego

rozpoczynając tym samym samodzielne życie na wolności. Nieco ponad 2 miesięczne szczenięta zostaną wypuszczone około godziny 11:30 w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Dwójka z uwalnianych szczeniąt; maszop i Maszoperia - przyszły na świat w Stacji Morskiej IOUG. Po trzy tygodniowym okresie matczynej opieki, młode foki zostały przeniesione do płytkich basenów adaptacyjnych. Tutaj uczyły się chwytać najpierw martwe śledzie a później polować na żywą rybę. Pod koniec pobytu w fokarium, trafiły do najgłębszego z basenów gdzie nauczyły się nurkować.

Łebek - trzecia z wypuszczanych fok trafił do Stacji Morskiej w 10.04.2014 r. Został znaleziony na plaży w Łebie, był wychudzony i bardzo młody. W dniu znalezienia nie umiał jeszcze przyjmować stałego pokarmu. W jego uratowaniu pomogli wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Po odkarmieniu i przejściu kwarantanny w foczym szpitaliku Łebek dołączył do Maszopa i Maszoperii. Wraz z nimi uczył się i dorastał. Bardzo szybko nabył umiejętność samodzielnego chwytania i jedzenia ryb.

W sobotę 18.05.2014 r. młode foki przeszły ostatnie zabiegi, poprzedzające ich drogę do Bałtyku. Zostały wyposażone w satelitarne nadajniki dzięki którym możliwe będzie śledzenie tras ich wędrówek i tym samym lepsze poznanie zwyczajów i preferencji środowiskowych. Wiedza ta przyczyni się do lepszej ochrony gatunku w wodach Bałtyku. Ponadto zwierzęta oznakowano wymrażając im na boku ciała odpowiednie numery identyfikacyjne, a u nasady ogona wszczepiono elektroniczne mikroczipy.

Rozpoczynając samodzielne życie młode foki będą musiały nauczyć się omijać niebezpieczne dla nich stawne sieci skrzelowe oraz znajdywać odpowiednie miejsca do wypoczynku. Czy im się uda, miejmy nadzieję że tak. Trasy ich wędrówek będzie można śledzić na bieżąco na stronie internetowej: www.wedrowkifok.wwf.pl