Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Posprzątali helskie plaże

96 wolontariuszy w minioną sobotę wyruszyło na sprzątanie helskich plaż. Podczas pierwszej w tym roku

akcji nad polskim morzem zebrano 215,83 kg śmieci. Organizatorzy projektu- Barefoot i Stowarzyszenie Czysta Polska chcą przez swoje działania uświadomić turystom i mieszkańcom wybrzeża jak ważne jest dbanie o czystość Bałtyku.

Sprzątanie plaży na Półwyspie Helskim to już kolejna akcja inicjowana w ramach projektu.

W sobotę wolontariusze pracowali na plaży w Helu, gdzie przez kilka godzin oczyszczali wybrzeże z kilogramów śmieci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i okolicznych mieszkańców.

Do projektu w ramach lokalnego wsparcia włączyła się także Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która zaprezentowała w postaci tablic informacyjnych, ulotek i rozmów z uczestnikami skutki zaśmiecania plaż dla środowiska, w tym także dla człowieka. Dzięki tej współpracy każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się m.in. jak wiele czasu potrzebne jest do całkowitego rozłożenia się najpopularniejszych odpadów, co w przypadku często widywanych puszek i butelek plastikowych wynosi nawet kilkaset lat. Podczas rozmów z pracownikami Stacji cześć osób wykazywała spore zdziwienie dowiadując się iż śmieci rozdrobnione piaskiem i morskimi falami mogą wrócić do człowieka jako element składu pokarmu (ryby) lub w formie pyłu zawieszonego w powietrzu. Zaszczepiona w ten sposób wśród uczestników akcji wiedza z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości pro-ekologicznej. Pośrednio świadczą o tym wyniki akcji sprzątania plaży.

Na Helu zebraliśmy 215,83 kg śmieci. Najczęściej były to niedopałki papierosów, puszki i plastik, ale także zerwane sieci rybackie tzw. „sieci widma”, które dryfując w toni wodnej stanowią duże zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Powinniśmy pamiętać o wyrzucaniu odpadków do ustawionych na plażach koszy na śmieci i reagować na sytuacje, kiedy widzimy, że ktoś tego nie robi. Dzięki wspólnym działaniom polskie plaże będą PRZYJAZNE BOSYM STOPOM nie tylko podczas takich akcji. – wyjaśnia Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Project Czysta Plaża.

W kolejne wakacyjne weekendy w ramach akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża zaplanowano sprzątanie plaż w kilku nadmorskich kurortach:

26.07 Dębki, plaża przy Beach Bar Cooler

02.08 Sopot, plaża przy Balticana Beach Bar, wejście nr 30

09.08 Gdynia, plaża przy Contrast Cafe

23.08 Warszawa, plaża przy La Playa Music Bar

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia projektu. Każdy może zostać wolontariuszem, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie Stowarzyszenia Czysta Polska www.czystapolska.org.pl. Zachęcamy również do wzięcia udziału w wydarzeniu Barefoot Projekt Czysta Plaża na profilu Facebook Stowarzyszenia Czysta Polska:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieCzystaPolska?fref=ts