Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Dzień Ryby 2014 w Helu

Obchody Dnia Ryby w Helu - 27 lipca 2014 r. W programie gry, zabawy, konkursy w godzinach

11.00 – 15.00 na plaży i pomoście przed fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie zakończy się przemarszem do Muzeum Rybołówstwa oraz wydarzeniem artystycznym z udziałem artystki Cecylii Malik.

Dzień Ryby dla turystów i mieszkańców to dobra okazja by dowiedzieć się o zasobach i stanie Bałtyku, a także polskich rzek, które łączą nas z tym morzem oraz posłuchać jak podejmować realne działania na rzecz ich ochrony. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - partnerem merytorycznym i Fundacją PKO Banku Polskiego - partnerem strategicznym programu Zaadoptuj rzekę oraz Miastem Hel.

Bez rodzimych ryb nie będzie rodzimych rybaków, a na naszych stołach zabraknie tradycyjnych dań z ryb bałtyckich. Los wielu gatunków zależy od wielu żyjących nad rzekami mieszkańców Polski. Na przykład łowione w morzu łososie i trocie muszą mieć drożne i czyste rzeki. Te dwa gatunki to arystokracja wśród bałtyckiej ichtiofauny - "król i królowa" Bałtyku. Warto chronić miejsca ich tarła i zasoby bazy pokarmowej. Nie jest to łatwe, ale najważniejsze, że jest to możliwe. Sami naukowcy rady jednak nie dadzą. Potrzeba społecznego wsparcia dla działań ochronnych lokalnej i państwowej administracji, woli przestrzegania zasad kodeksu odpowiedzialnego rybołówstwa i braku pobłażania dla działania kłusowników - wyjaśnia prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej.

Na stoiskach Klubu Gaja będzie można m.in. zmierzyć się z łososiem – królem polskich rzek i odbić metodą szablonu jego wizerunek na torbach bawełnianych czyli Dizajn z Łososiem. Zakręcić Wodnym Kołem Fortuny, poznać Rzekę idealną oraz gatunki ryb dwuśrodowiskowych. Zainteresowanych morską fauną zapraszamy do odwiedzenia stoisk Stacji Morskiej: morświnowego, foczego i rybnego, na których będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt poprzez modele, konkursy i materiały edukacyjne. Na uczestników czekają nagrody. Zachęcamy także do obejrzenia wystawy „Zaadoptuj rzekę” (w fokarium) oraz „Jakie rzeki takie morze” (przed morświnarium).

O godzinie 15.00 z plaży przed fokarium wyruszy przemarsz do Muzeum Rybołówstwa, który zakończy się happeningiem i spłynięciem Warkoczy dla rzek z wieży muzeum. Happening poprowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja i krakowska artystka Cecylia Malik.

Iluminacja Muzeum

Dla Klubu Gaja Dzień Ryby jest świętem nie tylko ryb, Bałtyku, ale także rzek. To właśnie do Bałtyku wpływa większość polskich rzek. Dlatego zachęcamy do ich ochrony, poprawy czystości i poszanowania świata zwierząt i roślin zamieszkujących ich wody i brzegi - podsumowuje Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

Zanieczyszczone, zaniedbane akweny to realne problemy ekologiczne. Otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 650 rzek i akwenów w ponad 1128 miejscach w kraju (2005-2013). Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Organizatorzy:
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Rybołówstwa w Helu, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku