Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Maraton Hel-Gdynia - wyniki

Rozgrywana już po raz czwarty trzydniowa impreza pływacka zgromadziła w Gdyni setki zawodników

pływania na wodach otwartych, wśród nich mistrzów świata i Europy oraz olimpijczyków. Z usytuowanego w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim Miasteczka Maratonowego, pirsu i nabrzeża ich zmagania obserwowały setki kibiców.

W rozegranym dziś przy plaży w Gdyni Wyścigu OPEN wzięło udział 102 zawodników i amatorów pływania na wodach otwartych. Podzieleni na kategorie wiekowe zmierzyli się oni z dystansem 2950 m oraz w wyścigu sztafetowym 4 x 200 m. Najmłodsi zawodnicy mieli 14 lat, najstarszy 83 lata.

W Wyścigu OPEN wśród mężczyzn najszybszy był Filip Zaborowski ze Szczecina z czasem 30 minut i 10 sekund. Drugie miejsce zajął Jan Urbaniak z Poznania z czasem 31 minut i 14 sekund, a trzecie Marcin Łowicki ze Skierniewic, który osiągnął czas 31 minut i 48 sekund. Na pierwszym miejscu wśród kobiet uplasowała się Joanna Zachoszcz z Olsztyna z czasem 31 minut i 19 sekund, a na drugim Monika Czerniak z Olsztyna z czasem 33 minuty, 32 sekundy. Na podium stanęła też Anna Nita z Konstantynowa, której pokonanie dystansu zajęło 33 minuty i 56 sekund.

W wyścigu sztafet wygrał zespół MKS Park Wodny Tarnowskie Góry (w składzie Kamil Stolarczyk, Wojciech Podzimski, Michał Macner, Patrycja Świąder). Drugie miejsce zajął zespół Allstars Flota (Arkadiusz Żynda, Paweł Elwart, Tomasz Beyrowski, Adam Kaczmarek), a trzecie Gdynia Absolwenci (Adam Nadolski, Tomasz Reuter, Piotr Suwara, Michał Żygowski).

Z punktu widzenia sportowego najważniejszym wydarzeniem BCT Gdynia Marathon 2014 był rozegrany w piątek na trasie liczącej 20,5 km Maraton Hel-Gdynia, w którym wystartowało 12 zawodników z 4 kontynentów. Po raz pierwszy w historii najszybsza była kobieta,Węgierka Anna Olasz, która czasem 4 godziny, 23 minuty i 3 sekundy ustanowiła rekord nowej trasy Maratonu (w poprzednich latach zawody rozgrywane były na mniejszym dystansie).

Wśród pań drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni, Amerykanka Christine Jennings, która przepłynęła Zatokę Pucką z czasem 4 godziny, 30 minut i 40 sekund. Na trzecim miejscu uplasowała się Niemka Ines Hahn z czasem 4 godziny 48 minut i 47 sekund.

W kategorii panów najszybszy był Polak, Krzysztof Pielowski, który osiągnął czas 4 godziny, 26 minut i 43 sekundy. Drugie miejsce z czasem 4 godziny, 28 minut i 39 sekund zajął Portugalczyk Hugo Alberto Ribeiro. Na podium stanął jeszcze Arkadiusz Osses, który uzyskał czas 4 godziny, 30 minut i 47 sekund.

Dla najlepszych zawodników Maratonu Sponsor Główny, BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy, ufundował nagrody o łącznej wartości 28 000 USD.

Od piątku do niedzieli nieopodal mety zawodów, przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, stało Miasteczko Maratonowe. Zgromadzeni mieszkańcy Gdyni i turyści na telebimie obserwowali zmagania zawodników, odbywały się też liczne konkursy. W niedzielę, po zakończeniu Wyścigu OPEN, w Miasteczku odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców Maratonu Hel-Gdynia oraz Wyścigu OPEN.

BCT Gdynia Marathon organizowany jest już po raz czwarty. Pierwszy raz zawody rozegrano w 2011 roku na dystansie 3 kilometrów (BCT OpenWater Marathon). W kolejnym roku wydłużono dystans do 18,5 km nawiązując do tradycji organizowanych w latach ’60 i ’70 maratonów pływackich z Helu do Gdyni. W 2013 roku dystans wydłużony został do 19,5 km, w tym roku zawodnicy mieli do przepłynięcia 20,5 km.

Tabele z wynikami – pobierz