Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Noc Muzeów w Helu

W 2015 roku nasza Noc Muzeów trwa od 17:00 do 24:00.Wstęp i zwiedzanie wszystkich obiektów oraz przejazdy nasza kolejką wąskotorową - bezpłatne.

W 2015 roku nasza Noc Muzeów trwa od 17:00 do 24:00.Wstęp i zwiedzanie wszystkich obiektów oraz przejazdy nasza kolejką wąskotorową - bezpłatne.

Tegoroczną Noc Muzeów rozpocznie uroczyste otwarcie naszego nowego oddziału – w działobitni B1-Anton byłej baterii Schleswig-Holstein zaprezentujemy zwiedzającym nowe muzeum przyrodniczo-etnograficzne wraz z ogródkiem botanicznym wokół obiektu.

Po przejściu do głównego obiektu MOW – stanowiska B2-Bruno, na naszych gości (oprócz zwiedzania wystaw) czeka prelekcja o helskich militariach, nauka musztry z karabinem, estrada z występami zespołów i solistów helskich i płatny punkt gastronomiczny z grochówka i kiełbaskami – które można upiec na przygotowanym ognisku. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy konkursy z nagrodami z wiedzy o Helu jego historii i o naszym muzeum.

Nasze dwie kolejki wąskotorowe będą przewoziły grupy zwiedzających do naszego oddziału – Muzeum Kolei Helskich.

Niewątpliwie najciekawszym elementem Nocy Muzeów będzie inscenizacja przedstawiana na obiekcie B-3.

Od kilku lat na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu w ramach Nocy Muzeów organizowany jest dość nowatorski pokaz rekonstrukcyjny. Inscenizacji niecodziennej bo każdy z zwiedzających pośrednio w niej uczestniczy , przemierzając poprzez zaadaptowany na potrzeby pokazu jeden z obiektów baterii „Schleswig-Holstein”. Zwiedzający wciela się w 25 osobowa grupę uciekinierów która pod opieką przewodników/rekonstruktorów wchodzić będzie w interakcje z walczącymi stronami konfliktów. Organizatorzy pokazu postarają się przekazać zwiedzającym duża dawkę emocji, będzie mroczno, ponuro z dużym naciskiem realizm, któremu towarzyszyć będą sceny walk , efekty dźwiękowe i użycie bezpiecznej pirotechniki. Z roku na rok organizatorzy starają się zmieniać scenariusz i zaskakiwać zwiedzających. W poprzednich latach scenariusz pokazu nawiązywał do walk w podziemiach Berlińskiego Metra w 1945 oraz tragicznej ewakuacji kanałami ze Starówki do Śródmieścia podczas Powstania Warszawskiego 1944. Tym roku stanowisko ogniowe B3 baterii „Schleswig-Holstein” zamieni się w sztolnie podziemnej fabryki , przeniesiemy się do "Alpejskiej Twierdzy " w Austrii 1945 roku. Turyści jako cywile którzy szukają ochrony przed nalotami i zbliżającym się frontem wraz niedobitkami armii niemieckiej będą się starać ewakuować i ukryć w podziemiach skrzynie z „tajnym ładunkiem” , zadanie może okazać się trudne bo po piętach cały czas deptać będą im żołnierze amerykańscy…..

Jak ta historia się rozwinie i zakończy , kto wygra dowiecie się na miejscu.

Rozpoczynamy o 17.00 i będziemy cyklicznie co 30 min powtarzać pokaz. do godz. 22.00

Mając na względzie bezpieczeństwo i bezkolizyjność inscenizacji prosimy zapoznać się z kilkoma naszymi prośbami i informacjami :

1. Osoby chcące wziąć udział w inscenizacji jako widzowie proszone są o pobranie przepustki w kasie muzeum , będą one kolportowane na bieżąco tuż przed pokazem przez pracowników muzeum. Będzie ona uprawniać do wejścia na teren inscenizacji przy stanowisku B3 w określonych godzinach.

Na teren inscenizacji najszybciej i najłatwiej będzie można dotrzeć kolejka wąskotorową ruszającą ze stacji 5 min przed inscenizacja . Przy stanowisku B3 pod opieka przewodnika zostaniecie Państwo wprowadzani w 25 osobowej zorganizowanej grupie na teren inscenizacji. Czas trwania inscenizacji to około 30 min .

2. Uczestników chcących wziąć udział prosimy o ubranie się „na sportowo”, obiekt nie jest na co dzień za adaptowany do zwiedzania wiec nie trudno zmoczyć buty czy ubrudzić ubranie. Latarki nie są wymagane, istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania podczas poruszania się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi.

3. Ze względu na specyfikę obiektu i inscenizacji osoby cierpiące na klaustrofobię, epilepsję , astmę , Panie w ciąży , oraz rodzice z małymi pociechami biorą udział w inscenizacji na własna odpowiedzialność. Podczas inscenizacji pojawić się mogą brutalne sceny oraz natężenie hałasu może przekroczyć dopuszczalne normy.

4. Osoby pod wpływem alkoholu po zauważeniu tego faktu przez organizatorów nie będą wpuszczani na teren inscenizacji. Prosimy tez o niezabieranie szklanych opakowań na czas inscenizacji.

5. Prosimy o przestrzeganie poleceń organizatorów inscenizacji którzy będą czuwać na Państwa bezpieczeństwem. Będziemy poruszali się w półmroku wąskimi korytarzami .

W inscenizacji będzie też zastosowana pirotechnika, więc miejsce i sposób przemieszczania będzie miał duże znaczenie dla Państwa bezpieczeństwa.

Poniżej godziny poszczególnych bloków inscenizacyjnych.

1. I -17.00

2. II-17.30

3. III- 18.00

4. IV-18.30

5. V-19.00

6. 19.30-20.00 - przerwa techniczna

7. VI-20.00

8. VII-20.30

9. VIII-21.00

10. XI-21.30

11. X-22.00