Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Informacja Urzędu Miasta Helu w sprawie martwego wieloryba

W dniu 22 sierpnia, późnym wieczorem do Helu, do basenu dawnego portu wojennego, przyholowany został martwy wieloryb, który wcześniej został wyrzucony przez morze w pobliżu Stegny.

W dniu 22 sierpnia, późnym wieczorem do Helu, do basenu dawnego portu wojennego, przyholowany został martwy wieloryb, który wcześniej został wyrzucony przez morze w pobliżu Stegny. W akcji holowania brały udział jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Operacja została uzgodniona przez służby Wojewody Pomorskiego, Urzędu Morskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, o czym poinformowany został Burmistrz Helu.

W związku z tą sytuacją, 23 sierpnia w Stacji Morskiej odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele powiatowych służb sanitarnych oraz weterynaryjnych, zarządzania kryzysowego, Urzędu Miasta Helu oraz Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie spotkania uczestniczące w nim osoby przedstawiły swoje opinie oraz stanowiska w sprawie dalszego postępowania. Przede wszystkim Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował o profilaktycznym zamknięciu kąpieliska „Mała plaża”. Nie stwierdzono co prawda żadnego objawu bezpośredniego zagrożenia, jednak ze względu na niecodzienność zjawiska, z którym mamy do czynienia i brak przesłanek, co do ewentualnego wpływu zwłok wieloryba na stan wód, PIS postanowił jak wyżej. Jednocześnie z potrzeby zgromadzenia wiedzy dla podobnych przypadków w przyszłości oraz oceny trafności podejmowanych decyzji zlecone zostało przez Stację Morską badanie wody na kąpielisku, które określi stan czystości mikrobiologicznej wody.

Podjęto także decyzję o dodatkowym wygrodzeniu obszaru, na którym obowiązuje zakaz wstępu, a w którym aktualnie znajduje się ciało wieloryba, w celu wyeliminowania możliwości bezpośredniego dostępu osób postronnych do jego zwłok. Teren ten nie jest publicznie dostępny z uwagi na jego status i stan techniczny. Przedstawiciele Stacji Morskiej poinformowali, że wraz z Urzędem Morskim i w porozumieniu ze służbami Wojewody prowadzą działania zmierzające do jak najszybszego wydobycia wieloryba z wody i przetransportowaniu go w bezpieczne miejsce w celu poddania badaniom, a następnie przygotowania do utylizacji oraz wypreparowania szkieletu. Wszelkie działania w tym zakresie są i będą uzgadniane z kompetentnymi służbami administracji lokalnej i państwowej.

Chcemy podkreślić, że decyzja o wyznaczeniu Helu jako miejsca wydobycia zwłok wieloryba z wody została podjęta poza naszym miastem i zostaliśmy postawieni niejako przed faktem dokonanym. Nie mniej dzisiaj, między innymi naszym zadaniem, jest podjęcie takich działań, które doprowadzą do jak najszybszego wydobycia i umożliwienia poddania ciała zwierzęcia badaniom i finalnemu unieszkodliwieniu.

O dalszych działaniach w w/w sprawie będziemy Państwa informować.

źródło: gohel.pl, foto: hel.ug.edu.pl