Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
V Otwarty Rajd Rowerowy Szlakiem Obrońców Helu

Już po raz piąty helscy miłośnicy dwóch kółek spotkali się by uczcić pamięć Obrońców Helu z 1939 roku.

Już po raz piąty helscy miłośnicy dwóch kółek spotkali się by uczcić pamięć Obrońców Helu z 1939 roku.

26 września 2015 od godziny 10.00 przy słonecznej pogodzie rozpoczęliśmy zapisy do V Otwartego Rajdu Rowerowego Szlakiem Obrońców Helu. Po zapisach ruszyliśmy ulicą Wiejską w kierunku Kopca Kaszubów, gdzie o historii miejsca opowiedział nam Bartek Waleryś - uczeń klasy II gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu. Lokalny miłośnik historii militarnej Helu. Mimo jego młodego wieku zasób wiedzy historycznej, jaki posiada niejednego by zadziwił. Następnie helską promenadą udaliśmy się na stanowisko Baterii Laskowskiego, którą z wielką troską opiekuje się Pan Wiesław Wójcik. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zwiedzić ten obiekt militarny a co najważniejsze Pan Wiesław przygotował wszystkim niespodziankę w postaci wystrzału armatniego z którego wszyscy byli bardzo zadowoleni.

 

Po krótkiej opowieści o żołnierzach walczących na tej baterii pojechaliśmy do Latarni Morskiej, która także jest ważnym obiektem historycznym w obronie Helu. Latarnia Morska musiała zostać zniszczona, ponieważ dla niemieckich żołnierzy była punktem namiarowym na nasze stanowiska ogniowe. Na latarni znajduje się tablica pamiątkowa, która upamiętnia przyjazd do Helu w 1922 roku Marszałka Józefa Piłsudskiego, o czym również wspomniał Bartosz. Z Latarni leśnymi ścieżkami przemieściliśmy się na Górę Szwedów, z której rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Po wspólnym zdjęciu udaliśmy się w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego KORMORAN, aby w połowie drogi spotkać się z naszym zaprzyjaźnionym Klubem Rowerowym "SAMA RAMA„ z Rumi wraz z jej liderem Romanem Łuczakiem. Po przywitaniu się wspólnie ruszyliśmy w dalszą drogą przez były Port Wojenny w Helu pod pomnik Obrońców Helu, gdzie delegacja w składzie: Roman Łuczak, Marek Furgoł oraz Wojciech Piktel złożyła kwiaty. Po tej uroczystej chwili zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie po którym udaliśmy się na boisko miejskie im. Macieja Płażyńskiego gdzie został rozegrany Towarzyski Mecz Piłki Nożnej: Sekcja Turystyki Rowerowej MZKS Hel vs. Klub Rowerowy „Sama Rama” z Rumi. Po bardzo emocjonującym pojedynku mecz nie został rozstrzygnięty. Zakończył się wynikiem remisowym 3:3. Dopiero seria rzutów karnych wyłoniła zwycięzcę, którym okazała się drużyna gości. Owacji nie było końca!  Tak aktywnie spędzony dzień musiał wyczerpać nawet największych twardzieli, ale nasi sponsorzy zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy mogli zregenerować siły. Grochówka i pyszne ciasto przygotowane przez Restaurację „Kutter” – Dariusz Lobejko jak zwykle było wyśmienite. No, ale cóż, wszystko, co piękne kiedyś się kończy. Tak i nasz Rajd dobiegł końca. Po wręczeniu okolicznościowych dyplomów i podziękowań rozstaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Rumi ustalając termin kolejnego rajdu. Najmłodszy uczestnik rajdu Michał Drdaś 3 lata. Najstarszy uczestnik rajdu Paweł Slezngier.

Na końcu chciałbym podziękować naszym sponsorom: Restauracji „KUTTER”- Dariusz LOBEJKO, BAR „HELLO”- Ireneusz SZCZEGIELNIAK, Firmie „AGNES - Agnieszka SKROBOT, Firmie „HAND- INFOR” – Marzena KWIETNIEWSKA oraz wszystkim, którzy w mniejszym lub większym stopniu pomogli
w organizacji Rajdu.

Organizator: Urząd Miasta Helu i Miejski Zjednoczony Klub Sportowy Hel

Kierownik
SEKCJI TURYSTYKI ROWEROWEJ MZKS HEL
Wojciech PIKTEL