Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Muzeum Rybołówstwa w Helu ponownie otwarte

Po kilkuletnim okresie przebudowy ponownie otwarte zostało Muzeum Rybołówstwa w Helu. Od wtorku helski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza turystów do zmodernizowanego obiektu na nową wystawę.

Po kilkuletnim okresie przebudowy ponownie otwarte zostało Muzeum Rybołówstwa w Helu. Od wtorku helski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza turystów do zmodernizowanego obiektu na nową wystawę. – Muzeum Rybołówstwa to symbol Helu i jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc na Półwyspie. Ma charakterystyczną formę i ciekawą historię. Helanie są bardzo z tym miejscem zżyci. Cieszymy się, że po wielu latach został ukończony remont oraz modernizacja budynku i że możemy zaprezentować naszym gościom nową wystawę stałą – mówi Tadeusz Muża, kierownik placówki na Bulwarze Nadmorskim 2.

Muzeum Rybołówstwa mieści się w poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Najstarszy zachowany w mieście budynek powstał w XV wieku. Zdewastowany w trakcie działań wojennych, został przeznaczony pod koniec lat 50. XX wieku do rozbiórki, od której uchroniła go decyzja konserwatora zabytków. Dawna świątynia w 1972 r. trafiła pod skrzydła Centralnego Muzeum Morskiego (od grudnia 2013 r. NMM) w Gdańsku. Zabytkowy obiekt, w którym nie prowadzono większych prac remontowych od lat 70., był w złym stanie technicznym. Specyficzne warunki klimatyczne panujące na Półwyspie Helskim nie sprzyjały kondycji budynku. W 2013 roku, dzięki pozyskaniu dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, NMM przeprowadziło w helskim oddziale prace remontowo–konserwatorskie obejmujące wymianę pokrycia dachowego na nową dachówkę ceramiczną typu mnich-mniszka, wzmocnienie i zabezpieczenie drewnianych elementów konstrukcji obiektu przed dalszą degradacją, a także rewaloryzację i konserwację wszystkich elewacji ceglanych oraz innych detali budynku. W ubiegłym roku ekipy remontowo-budowlane skoncentrowały się na pracach przy wymianie i modernizacji instalacji wewnętrznych: sanitarnej, elektrycznej, SSWiN, CCTV oraz systemów przeciwpożarowych. Ale to nie wszystko. – Poddasze budynku zostało przystosowane do wykorzystania w celach wystawienniczych. Mamy teraz więcej przestrzeni na wystawy czasowe – mówi Anita Bober, główny specjalista ds. inwestycji i remontów w Narodowym Muzeum Morskim. – Po ostatniej przebudowie powierzchnia wystawiennicza została powiększona o emporę stanowiącą przedłużenie pierwszego piętra w przestrzeni dawnego prezbiterium – mówi Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego i autor scenariusza nowej wystawy stałej „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”. Twórcą projektu aranżacji plastycznej jest prof. Aleksander Widyński z ASP w Gdańsku. Projekt zrealizował wspólnie z żoną Barbarą. Znajdującą się tu galerię marynistyczną tworzą obrazy z muzealnych zbiorów oraz prezentacje materialnej kultury rybaków słowińskich. Jej elementem jest żaglowa łódź rybacka, tzw. czołn łebski, którą porównać można z podwieszoną do stropu morską łódź rybacką z Mechelinek. Na emporze ustawiony jest także ocalały z pożogi wojennej model wotywny fregaty z XVIII wieku, który dawniej zdobił wnętrze świątyni. Wystawa prezentuje w ujęciu chronologicznym zagadnienia związane z tradycyjnym rybołówstwem i szkutnictwem kaszubskim, dziejami samego Helu, historią polskiego rybołówstwa morskiego oraz ekologią Bałtyku. Używane do połowu ryb w połowie XX w sprzęty i narzędzia przybliża diorama – scena z dawnej przystani rybackiej, z typowymi jej elementami rozmieszczonymi na piaszczystej plaży. Centrum zrekonstruowanego warsztatu szkutniczego zajmuje zatrzymana w fazie budowy kaszubska łódź rybacka.

Na pierwszym piętrze w Muzeum Rybołówstwa mieścić się będzie również galeria obrazów poświęconych tematyce morskiej. – Chcieliśmy zaprezentować prace artystów, którzy swoje życie artystyczne lub jego część związali z Półwyspem Helskim. Są to dzieła Stanisława Kamockiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Władysława Lama i Henryka Uziembło – mówi Monika Jankiewicz-Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM. Pod koniec 2016 roku helską wystawę uzupełnią nowoczesne stanowiska interaktywne, w tym symulator przechyłów kutra rybackiego, które umożliwią zwiedzającym doświadczalne poznanie niektórych zagadnień związanych z tematyką rybacką. 4.04.2016 

źródło: http://kfp.pl