Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
VI Otwarty Rajd Rowerowy Szlakiem Obrońców Helu

W sobotę 24 września po raz szósty miłośnicy wycieczek rowerowych uczcili pamięć Obrońców Helu z 1939 roku.

W sobotę 24 września po raz szósty miłośnicy wycieczek rowerowych uczcili pamięć Obrońców Helu z 1939 roku. Po zapisach przy Urzędzie Miasta Helu wyruszyliśmy ulicą Wiejską w kierunku Kopca Kaszubów sięgającego trzech metrów na samym końcu Cypla Helskiego. O historii miejsca opowiadał nam z wielkim zafascynowaniem Bartek Waleryś - miłośnik helskich obiektów militarnych. Następnie helską promenadą udaliśmy się na stanowisko 31 Baterii im. Heliodora Laskowskiego - czterodziałowej baterii artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 ustawionej na cyplu Półwyspu Helskiego. Tradycyjnie jak w ubiegłym roku Pan Wiesław Wójcik przygotował dla wszystkich niespodziankę w postaci wystrzału armatniego, która zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Po krótkiej opowieści o żołnierzach walczących na tej baterii pojechaliśmy do Makabry XX wieku, którą opiekuje się Stowarzyszenie Alternatywny Cypel znajdującej się przy wejściu na plażę nr 66. Na miejscu powitał nas z zadowoleniem Pan Artur Tyrański, który opowiedział co znajduje się w bunkrze i o czym jest wystawa. Kolejnym miejscem pamięci, które odwiedziliśmy była Latarnia Morska położona na końcu Mierzei Helskiej jako ważny obiekt historyczny w obronie Helu.

Następnie helskim leśnym szlakiem turystycznym udaliśmy się w kierunku pomnika Obrońców Helu8 w oczekiwaniu na nasz zaprzyjaźniony Klub Rowerowy "SAMA RAMA„ z Rumi wraz z jej liderem Romanem Łuczakiem i Amatorskiej Grupy Rowerowej z Tczewa, która odwiedziła Hel po raz pierwszy. 

Po przywitaniu obu grup delegacja w składzie: Urszula Piktel, Wojciech Piktel i Roman Łuczak złożyła wiązankę kwiatów by uczcić pamięć żołnierzy z 1939 roku. Po tej uroczystej chwili zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie po którym udaliśmy się poczęstunek przygotowany przez Restaurację „Kutter” – Dariusz Lobejko. Po posiłku przyszedł czas na podziękowania i wyróżnienia.

Najmłodszym uczestnikiem rajdu została Natasza Dobrzyniecka.

Najstarszym uczestnikiem jak w roku ubiegłym rajdu okazał się Paweł Slezinger

Serdeczne podziękowania składam: Restauracji „KUTTER” Dariusz Lobejko,  Bar „HELLO”- Ireneusz Szczegielniak, Krystyna i Tadeusz Herta Usługi Parkingowe.

Organizator: Urząd Miasta Helu i Miejski Zjednoczony Klub Sportowy Hel

Norbert Górski