Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
"Pomóż Januszowi i innym? Podczas Dnia Dawcy Szpiku ... 5 lutego 2017 na Helu i w Pucku

5 lutego 2017 na Helu i w Pucku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą "Pomóż Januszowi i innym?. Podczas Dnia Dawcy Szpiku ...

5 lutego 2017 na Helu i w Pucku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą "Pomóż Januszowi i innym”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku ...

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE 

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku
w
Helu i w Pucku ruszyły pełną parą.

5 lutego w Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej w Helu oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych w Pucku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - Pomóż Januszowi i Innym. Rodzina i przyjaciele Janusza liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Helu, Pucka i okolic.  

Janusz Moczydłowski jest mieszkańcem powiatu puckiego. Urodził się i całe życie mieszka w Helu. Jest szczęśliwym mężem, ojcem, dziadkiem oraz wielkim pasjonatem motocykli. Część swojego wolnego czasu poświęcał na podróże i dopieszczanie swojego motocykla. We wrześniu Janusz usłyszał diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Od tego momentu jego życie uległo zmianie: „Na dzień dzisiejszy nic nie planuję, bo w każdej chwili wszystko może się zmienić. W czasie choroby moja rodzina jest przy mnie. Mam ogromne wsparcie mojej żony Mirosławy, córki Justyny, która robi wszystko żeby ratować moje życie. Zięć z wnuczkami także dają mi siłę do walki z nowotworem”” – mówi Janusz oraz dodaje: „Każdy z nas ma marzenia. Choroba może przeszkodzić w ich realizacji. Ty rejestrując się dajesz nam, pacjentom, szansę na spełnianie naszych marzeń. Przyjdź i zarejestruj się, jako potencjalny dawca szpiku”.

Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą dla Janusza na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych Dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Januszem.

Rodzina i przyjaciele Janusza nie potrafiąc czekać bezczynnie zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Przygotowania do akcji rejestracji pod hasłem „Pomóż Januszowi i Innym” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Akcję wspiera Urząd Miasta Helu i Urząd Miasta Pucka.

- Mój tata zawsze pomagał innym ludziom. Teraz inni mogą pomóc jemu. Zachęcam wszystkich mieszkańców Półwyspu Helskiego, Pucka i okolic: Przyjdź 5 lutego do Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej lub do Pucka do Centrum Organizacji Pozarządowych
i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku. Dzięki temu możesz uratować Januszowi i  innym pacjentom życie.
– mówi Justyna, córka Pana Janusza.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 5 lutego 2017 r.
Godzina: 10:30 – 17:00
Miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa na Helu
Adres: ul. Wuja Klemensa ,  Hel

Data: 5 lutego 2017 r.
Godzina: 10:00 – 17:00
Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych
Adres: Plac Wolności 2, Puck

Burmistrz Helu Dr Klemens Adam Kohnke zaprasza także na występy lokalnych helskich artystów, które odbędą się równolegle do akcji rejestracji. Wszyscy artyści chcą pokazać swoje wsparcie dla Pana Janusza Moczydłowskiego.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.\

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem JMH002. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.  

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 038 000 (grudzień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 741 (grudzień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.