Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Policjanci z Pucka wspólnie ze Strażą Leśną patrolują lasy i drogi

Policjanci z Pucka wspólnie ze Strażą Leśną patrolują lasy i drogi dojazdowe pod kątem osób kradnących gałęzie drzew iglastych używane często do stroików na 1 listopada.

Policjanci z Pucka wspólnie ze Strażą Leśną patrolują lasy i drogi dojazdowe pod kątem osób kradnących gałęzie drzew iglastych używane często do stroików na 1 listopada. Każda osoba dokonująca takiej kradzieży musi liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł, jaki mogą wystawić policjanci i funkcjonariusze Straży Leśnej.

Do końca października leśnicy i policjanci prowadzą akcję „Stroisz-17”. Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie stroiszu jodłowego ma szkodliwe konsekwencje dla lasu. Duża część oferowanych na przycmentarnych stoiskach gałązek jodłowych pozyskiwana jest nielegalnie.

Szczególnie teraz przed dniem Wszystkich Świętych  proceder kradzieży stroiszu przybiera na sile, drugi szczyt aktywności złodziei przypada na okres przed Bożym Narodzeniem.

Złodzieje stroiszu niszczą przede wszystkim młode jodełki, często ogołacając je z niemal wszystkich gałązek. Tak uszkodzone drzewko w najlepszym razie będzie się regenerować przez kilka sezonów, jednak często z braku aparatu asymilacyjnego obumiera.

Wspólne działania mają za zadanie zapobieganie kradzieżom gałęzi drzew iglastych z lasów wykorzystywanych do robienia stroików na groby.

Wspólne patrole można spotkać w lasach, funkcjonariusze sprawdzają również drogi wyjazdowe z lasów kontrolując pojazdy czy nie przewożą kradzionych gałęzi drzew iglastych. Działania zakończą się 1 listopada i zostaną powtórzone przed grudniowymi świętami.

Za kradzież gałęzi z lasu grozi grzywna w drodze mandatu karnego do 500 zł, który mogą wystawić policjanci jak również funkcjonariusze Straży Leśnej.