Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki
Sztafeta 440 km po zmianę - idziemy po pierwszą w pełni dostępną plażę w Polsce

W trakcie niespełna miesiąca pokonają pieszo brzegiem Bałtyku trasę liczącą 440 kilometrów,

W trakcie niespełna miesiąca pokonają pieszo brzegiem Bałtyku trasę liczącą 440 kilometrów, po to by polskie plaże stały się dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. 1 lipca rusza 8. edycja społecznego projektu "440 km po zmianę", w tym roku w nowej odsłonie. Do przejścia może dołączyć każda osoba, wybierając dowolny fragment 26 odcinkowej trasy rozpoczynającej się w Świnoujściu, a kończącej w Piaskach.

W 2011 roku Sylwia Biernacka, pomysłodawczyni projektu, po raz pierwszy odbyła samotną wędrówkę, podczas której pokonała 440 km idąc plażą wzdłuż Bałtyku. Nie była to zwykła podróż, przyświecała jej idea wsparcia kobiet z niepełnosprawnością oraz modernizacji polskich plaż na takie, które są dostępne dla wszystkich. Wraz z kolejnymi edycjami, odbywającymi się co roku w lipcu, do Sylwii dołączały osoby podzielające ideę projektu, ambasadorki i ambasadorzy.

Tegoroczna, 8. już edycja jest inna. Organizatorki projektu chcą zaprosić do wspólnego przejścia jak największe grono uczestników i uczestniczek, którzy utworzą zespoły sztafetowe liczące od 2 do 4 osób. Każdy z nich pokona wybrany przez siebie fragment 26 odcinkowej trasy, do wyboru są odcinki różnej długości wzdłuż całego Wybrzeża. Zadaniem grup będzie jednak nie tylko przejście danego fragmentu 440 kilometrowej trasy, ale przede wszystkim dokonanie audytu dostępności odwiedzonych plaż oraz informowanie napotkanych w drodze osób o idei projektu. W tym celu uczestnicy i uczestniczki zespołów sztafetowych zostaną przeszkoleni z zakresu kształtowania dostępnych plaż i działań kontrolnych sprawdzających istniejącą infrastrukturę plażową oraz komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.

Dzięki działaniom zespołów po zakończeniu przejścia zostanie opracowany PIERWSZY SPOŁECZNY RAPORT DOTYCZĄCY AKTUALNEGO STANU WEJŚĆ NA PLAŻE I SPISU INFRASTRUKTURY, KTÓRA ZWIĘKSZA DOSTĘPNOŚĆ WEJŚĆ NA PLAŻE. W raporcie zamieszczone zostaną odpowiedzi uzyskane od samorządów, dotyczące ich działań związanych z modernizowaniem plaż. Opisane zostaną te, które realizowane są w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego – dostępnego dla wszystkich oraz które z działań są konsultowane na etapie projektów, z ekspertami/ekspertkami ds. dostępności i użytkowniczkami/użytkownikami plaż, a które nie. Zebrane w 2019 roku odpowiedzi będą porównane z tym, co Fundacja Machina Zmian otrzymała od samorządów w 2016 roku. Będzie to jednocześnie weryfikacja, czy deklarowane plany modernizacji zostały spełnione. Raport zostanie wysłany do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do mediów ogólnopolskich.

Wiedza na temat tego, gdzie znajduje się dostępna plaża, z jakich udogodnień się składa i jak do niej dojechać jest niezwykle istotna z punktu widzenia osoby o ograniczonej sprawności, dla której długie przemieszczanie się jest często niemożliwe lub powodujące ból. W Polsce mieszka ponad 4,6 miliona takich osób, zaś na samym Wybrzeżu jest ich ponad pół miliona - mówi Sylwia „Nikko” Biernacka, pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę” i prezeska Fundacji Machina Zmian. - Naszym marzeniem jako Fundacji, po 6 latach intensywnych działań edukacyjno-animacyjnych, jest jedno w pełni dostępne wejście w każdej miejscowości, gminie, mieście na polskim Wybrzeżu. Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu, wzroku, opiekunów i opiekunek małych dzieci, dla dzieci, seniorów i seniorek oraz turystów i turystek. Chcemy, aby pierwsze w pełni dostępne wejście na plaże powstało w Gdańsku - dodaje Sylwia “Nikko” Biernacka.

Czym różni się pozornie dostępna plaża od plaży w pełni dostępnej? Ambasadorka projektu 440 km po zmianę Anna Rutz, ekspertka ds. dostępności z zespołu Fundacji Machina Zmian, osoba poruszająca się na wózku wyjaśnia: Plaża pozornie dostępna to taka, na której znajduje się utwardzony dojazd np. wykonany z drewna. Dojazd lub pochylnia kończą się dokładnie tam, gdzie zaczyna się właściwa plaża i piasek i dokładnie tam, gdzie blokują się małe przednie koła wózka. Gdy kończy się utwardzony dojazd, kończy się też moja rozrywka, a zaczynają płonne marzenia o plaży w pełni dostępnej. W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi; wszystkie kluczowe miejsca na plaży oznaczone są wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), co ułatwia również korzystanie z nich osobom Głuchym, słabosłyszącym czy z trudnością orientacji w przestrzeni, oraz wiele innych, o których można przeczytać w publikacji “Plaże dostępne dla wszystkich”, dostępnej na stronie: www.440km.pl. Szacuje się, że koszt wprowadzenia udogodnień zwiększających dostępność to max. 1% ogółu wydatków danej inwestycji. 1% – czy to naprawdę tak dużo, gdy mówimy o blisko 12% osób w społeczeństwie, które takich udogodnień potrzebują, żeby po dostaniu się na plaże móc z niej w pełni skorzystać?

Organizatorki projektu zgłosiły się także do nadmorskich samorządów z ofertą realizacji szkoleń dla ratowników i ratowniczek oraz propozycją stworzenia ulotki informacyjno-turystycznej z aktualną wiedzą na temat stanu wejść i infrastruktury wspomagającej dostępność. Ratownicy i ratowniczki oraz operatorzy plaż zostaną przeszkoleni z zakresu kształtowania w pełni dostępnych plaż oraz komunikacji z turystami i turystkami z niepełnosprawnościami w Gdańsku i w Jastarni.

Zgłoszeń do przejścia oraz wyboru tras można dokonywać na stronie internetowej gdzie znajduje się także więcej informacji o tegorocznej edycji projektu.

Codzienne relacje z przejścia trasy można śledzić od 1 lipca na Facebooku projektu.